6 Ay Ödemesiz (Ertelemeli) Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır, Alınır?

Covid 19 virüsü sebebiyle günlük hayatta zor zamanlar yaşanmaya başladı. Ücretsiz izin, işten çıkarılma ve ya oluşan diğer sebeplerden ötürü kredi ihtiyaçları yaşanır oldu. Bir çok banka kredi ihtiyaçlarını gidermek ve bir süre halkın maddi sıkıntısını rahatlamak amacıyla 6 ay ertelemeli (ödemesiz) kredi kampanyası başlattı.  Şu an da açıklanan kampanyalarda 10.000TL 6 ay ertelemeli düşük faizli krediler mevcut. Bu kredilerin maksimum vade süresi 36 ay olarak açıklandı. Bu yazımızda sizlere 10.000TL 6 ay ödemesiz kredi başvuru şartları, başvurunun ve kredi işlemlerinin nasıl yapıldığı hakkında bilgiler aktaracağız.

İlk olarak 6 Ay Ödemeli Kredilerle ilgili merak edilen, sıkça sorulan ve yanlış bilinen soruları cevaplayalım.

6 ay ertelemeli kredilerde limit nedir?

Şu an için bankalar 10.000TL’ye kadar 6 ay ertelemeli kredi başvurusu kabul etmekteler. 10.000TL maksimum limit olarak bilinmekte. Ancak ihtiyacınız daha az bir tutar ise 10.000TL’den düşük bir rakamla da başvuru yapabilirsiniz.

6 ay ödemesiz 10.000TL kredi faiz alıyor mu ?

Elbette bir faiz oranı mevcut. Şu anda 0.49 faiz oranı ile kredilendirme yapılmakta. Ancak bu oran genel piyasa seyrine bakıldığında oldukça uygun. Geçtiğimiz dönemlerde çok yüksek skora sahip olanlar için en düşük 0.89 seviyelerinde görülmüştür. Ayrıca 6 ay öteleme imkanını da işin içine kattığımızda oldukça makul bir kredi oluyor.

6 ay erteleme yapılan kredilerde 6 ay boyunca faiz işleyecek mi ?

Bir çok kişinin aklına 6 ay erteleme yaptıktan sonra 6 aylık faiz işleyeceği gelmektedir. Ancak durum tam olarak bu şekilde değil. Aslında siz bu krediyi 36 aylık alıyorsunuz. Ancak 30 ay boyunca ödeme yapıyorsunuz. Bu şekilde 30 aylık krediyi 6 ay sonra ödemeye başlamış gibi oluyorsunuz.

6 ay sonra 6 aylık taksiti bir kerede mi ödeyeceğim?

6 ay erteleme yapılan kredinizin 6 aylık ödeme tutarı diğer ayların ödemelerine eşit şekilde dağılmaktadır. Yani 6 ay sonra yüklü bir ödeme yapmıyorsunuz. 6 ay sonra kredinizin ilk taksitini ödemeye başlıyorsunuz.

6 ay ertelemeden sonra 36 ay boyunca mı ödeyeceğim?

Eğer kredinize 6 ay erteleme işlemi yaptırırsanız, 6 ay sonra 30 ay şeklinde ödemeye devam edeceksiniz. Kredi ödemeleriniz 30 ay şeklinde hesaplanacak.

10.000TL 6 ay ertelemeli krediler de masraf var mı?

Bu krediler de tahsis ücreti alındığı belirtilmektedir. 10.000TL için tahsis ücreti 50 TL olmaktadır. Ayrıca banka duruma göre sizden sigorta poliçesi isteyebilir. Sigorta tutar müşteri özelinde değişiklik gösterebilmektedir.

 

6 Ay Ertelemeli Krediyi Hangi Bankalar Veriyor?

6 Ay Ertelemeli kredilendirmeler şu anda 3 banka tarafından yapılmaktadır. Bu bankalar;

 • Türkiye Halk Bankası
 • T.C. Ziraat Bankası
 • Vakıfbank

şeklindedir. Özel bankalarda bu tarz bir kredilendirme işlemi hakkında herhangi bir bilgi elimize geçmemiştir. Ancak bu tarz bir işlem söz konusu olduğunda bu yazı üzerine bu bankaları da ekleyeceğiz.

Şu an için Halk Bankası, Ziraat Bank ve Vakıf Bank 10.000TL’ye kadar 6 ay erteleme imkanı sunuyor. Ayrıca yine aynı şekilde 3 banka da aylık 0,49% faiz oranı üzerinden kredilendirme yapmakta. Yine aynı şekilde 2-3 banka da birebir aynı şartlar ile kampanyayı duyurmuş durumdalar.

6 Ay Ertelemeli 10.000TL Kredi Başvuru Şartları Nedir?

 • 6 ay ertelemeli krediye başvurabilmek için aylık hane halkı gelirinizin 5.000TL altında olması gerekmektedir. Eğer hane halkı geliriniz 5.000TL’nin üstünde ise başvurunuz onay alamayacaktır.
 • Başvuru yapabilmek için Ziraat Bankası, Halk Bankası ve ya Vakıf Bank hesabınız olması gerekmektedir. (Eğer hesabınız yok ise yeni hesap başvurusu yapabilirsiniz.)
 • Haciz, Düşük Skora sahip olmama gereksinimi olabilmektedir. Ancak bu banka özelinde değişiklik gösterebilir.

Örnek 6 ay Ertelemeli Kredi Ödeme Planı Tablosu

KREDİ TUTARI ERTELEME SÜRESİ AYLIK ÖDEME (30 ay) FAİZ ORANI Toplam Geri Ödeme
10.000TL 6 ay 376TL 0,49% 11.280TL
7.500TL 6 ay 282TL 0,49% 8.460TL
5.000TL 6 ay 188TL 0,49% 5.640TL

6 Ay Ertelemeli Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İlk olarak bu krediyi sağlayan Ziraat Bankası, Halk Bankası ve ya VakıfBank’tan birini seçmeniz gerekmekte. Eğer daha bu bankalardan herhangi birisiyle aktif bir çalışmanız söz konusu ise o bankayı tercih etmenizi öneririz. Ek olarak belirtmek gerekir ki, bu bankalardan birinden olumsuz bir dönüş alırsanız diğer bankalara da başvuru yapabilirsiniz. Sizler için 3 bankaya da nasıl başvuru yapılacağını paylaşıyoruz.

Türkiye Halk Bankası 6 Ay Ödemesiz 10.000TL Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Halk Bankası üzerinden kredi başvurunuzu 5 şekilde yapmanız mümkün. Bunlar;

 • Şube üzerinden başvuru
 • Halk Bank Dialog üzerinden başvuru
 • İnternet Bankacılığı üzerinden başvuru
 • Halk Bank Mobil üzerinden başvuru
 • SMS ile Başvuru

olarak ayrılmaktadır.

Halk Bank Şube Üzerinden Başvuru

Bulunduğunuz konuma yakın bir Halk Bankası şubesini ziyaret ederek kredi başvurusu talebinde bulunabilirsiniz. Ancak Covid 19 virüsü sebebiyle şube kanalını en son tercih etmenizi öneririz. Şube’ye gitmeden önce gelir bordrosu ve ya e devlet üzerinden 4a gelir dökümünüzü almanızı öneririz.

Halk Bank Dialog ile Başvuru

Halk Banka ait olan 0850 222 0 400 no’lu telefon numarasını tuşlayarak, müşteri danışmanı yardımıyla kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Halk Bank İnternet Bankacılığı

Halk Banka ait olan https://www.halkbank.com.tr/ web sitesine üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Web sitesine erişim sağladıktan sonra sağ üstte bulunan İnternet Bankacılığı butonuna tıklayınız. Gelen kısıma TC numaranızı ve ya müşteri numaranızı yazınız. Şifre kısmına internet bankacılığı şifrenizi yazarak giriş sağlayınız. Daha sonra

Başvuru sekmesine geliniz. Sekme de bulunan Bireysel Kredi Başvurusunu seçin. Kredi türü olarak Tüketici Kredisini, alt tür olarakda bireysel ihtiyaç kredini seçiniz. Tutar ve vade sürelerini girdikten sonra başvurunuzu gönderiniz. Krediniz değerlendirmeye alınacak ve sonucu telefonunuza mesaj yolu ile gönderilecektir.

Halk Bank Mobil Şube Başvuru

Cihazınızda bulunan Halk Bank mobil şubesine giriş sağlayınız. Daha sonra

Başvuru – Kredi Başvurusu – Kredi Türü: Tüketici Kredisi – Kredi Alt Türü: Bireysel İhtiyaç Kredisi

aşamalarını seçerek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Halk Bank SMS ile Başvuru

10.000TL 6 ay ertelemeli kredi başvurunuzu şubeye gitmeden ve herhangi bir internet bankacılığı ve ya mobil şubeye sahip olmadan da SMS ile yapabilirsiniz. SMS ile başvuru yapmak için mesaj kısmına

DESTEK yazıp bir boşluk bırakıp TC No bir boşluk GELİR BİLGİSİ bir boşluk TUTAR yazınız.

Örnek bir SMS içeriği: DESTEK 12345678910 4000 10000

Daha sonra 3452’ye mesajınızı gönderin.

Vakıf Bank  6 ay ertelemeli 10.000TL Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vakıf Bank üzerinden 6 ay ertelemeli kredi başvurusunu yapabileceğiniz bir çok seçenek bulunmaktadır.

Bunlar:

 • Vakıf Bank şubeleri üzerinden
 • İnternet Bankacılığı ve ya İnternet Formu ile Başvuru
 • Müşteri Hizmetleri üzerinden
 • Mobil Şube üzerinden

yapılabilmektedir.

Vakıf Bank kredi başvurusunda ilk önceliği mobil şube, internet bankacılığı ve ya müşteri hizmetleri olarak belirlemenizi öneririz. Virüs sebebi ile dışarıya çıkmamak ve şubeyi ziyaret etmemüek hem sizin, hemde şube çalışanlarının sağlığı için daha iyi bir karar olacaktır.

Vakıf Bank İnternet Bankacığı ve ya İnternet Sayfası Üzerinden Başvuru Nasıl Yapılır?

https://www.vakifbank.com.tr/ web adresine giderek sağ üstte  yer alan İnternet Bankacılığı sekmesine tıklayarak giriş yapınız. Giriş yaptıktan sonra Başvuru sekmesinden Bireysel, Tüketici kredi seçeneği ile başvuru yapabilirsiniz. Eğer internet bankacılığı şifresine sahip değilseniz ve şifre alamıyorsanız,

https://subesizbankacilik.vakifbank.com.tr/gunlukfinans/Subesiz2/DestekKredisiBasvuru.aspx sayfası üzerinden formu doldurarak kredi başvurunuzu başlatabilirsiniz.

Vakıf Bank Müşteri Hizmetleri ile 6 Ay Ertelemeli Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

0 850 222 0 724 no’lu Vakıf Banka ait olan numarayı arayarak, müşteri temsilcisine bağlanın. İhtiyacınızı müşteri temsilcinize bildirerek kredi başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru dönüşü mesaj yoluyla gelecektir.

Vakıf bank üzerinden 10.000TL kredi’ye mobil şube üzerinden de başvuru yapabilirsiniz.

 

Ziraat Bankası 6 Ay Ertelemeli 10.000TL Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ziraat bankasında da diğer bankalar da olduğu gibi

 • Mobil ve ya İnternet Bankacılığı
 • Şube kanalı
 • Müşteri Temsilcisi
 • İnternet Formu

ile başvuru yapmanız mümkün.

İnternet bankacılığı üzerinden başvuru yapmak için

https://www.ziraatbank.com.tr/ adresine girerek sağ üstte yer alan İnternet Bankacılığı sekmesine tıklayınız. Daha sonra Başvurular ve ya Bireysel İhtiyaç Kredisi sekmelerinden kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Aynı şekilde mobil şube ile de başvuru yapmanız mümkün.

Herhangi bir internet bankacılığı ve ya mobil şubeye sahip değilseniz, yine de şubeye gitmenize gerek yok. Ziraat Bankası web sitesinde yer alan bir form yardımı ile de başvuru yapmanız mümkün.

Ziraat Bankası İnternet Formu İle Başvuru

https://www.ziraatbank.com.tr/tr/bireysel/basvurular/bireysel-kredi-basvurulari/ihtiyac-destek-kredisi?ch=1

adresine giderek formu doldurarak 6 ay ertelemeli 10.000TL’ye kadar kredi başvurusu yapabilirsiniz. Kredi sonucu size SMS yolu bildirilecektir.

 

Ek olarak belirtmek gerekir ki şu anda değerlendirmeler devam etmektedir. Bu sebeple kredi başvuruna hızlı bir şekilde cevap alamayabilirsiniz. Bir çok kişi başvurusunun değerlendirme aşamasında olduğunu belirtmektedir. Bu sebeple hemen cevap gelememe gibi durumlarda olumsuz olduğu hissine kapılmamanızı öneririz.

Aklınıza takılan soruları bizimle aşağıda yorum yap kısmından paylaşabilirsiniz. Sorularınıza elimizden geldiği kadar cevap verilmeye çalışılacaktır.

Yorum yapın

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert