Borsa ve Tezgah Üstü Piyasalar

Borsa ve Tezgah Üstü Piyasalar

İkincil piyasa işlemlerinin yapıldığı piyasalar borsa ve tezgah üstü piyasalar olarak isimlerini almıştır. Daha kurumsallaşmış ve denetlemeye tabi olan piyasalar borsa (organize olan piyasa) ve denetlemeden uzak tutulan, aracı ile işlem gerçekleştirilen, rekabeti çok olan borsalar ise tezgah üstü (organize olmayan piyasalar) adını almıştır. Tabi ki tezgah üstü piyasalar arasında kurumsallaşma havası veren piyasalarda mevcuttur.

Borsa

İkincil piyasa işlemlerinin daha fazla gerçekleştirildiği piyasadır. Merkezi bir yerde toplanmıştır. Devlet kurumu tarafından denetlenmektedir. Türkiye’de yer alan BIST (Borsa İstanbul), SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tarafından denetlenmektedir. Borsaları kurumsal bir aracı şirket olarak da düşünebiliriz.

Türkiye’de tek bir borsa bulunmaktadır. Eski adı İMKB (İstanbul Menkul Kıymetler Borsası) şu an BIST (Borsa İstanbul) adıyla hizmet vermektedir.

Dünyanın En Büyük İşlem Hacmi Olan Borsaları

  • New York Borsası – Amerika Birleşik Devletleri
  • NASDAQ Borsası – Amerika Birleşik Devletleri
  • Tokyo Menkul Kıymetler Borsası – Japonya
  • Londra Menkul Kıymetler Borsası – İngiltere
  • Euronext – Hollanda

Tezgah Üstü Piyasalar

Tezgah üstü borsalar kurumsallaşma ve ya merkezi belli olmayan aracılarla yürütülen borsadır. Denetlemeye tabi değildir. Alım ve ya satış yapmak isteyen kişi burada aracının portföyünden yararlanarak teklif usulü ile satış gerçekleştirir. Kural ve sınırlamalar bulunmamaktadır. Borsalarla karşılaştırıldığında daha az güven verici olarak görülür. Tezgah üstü piyasalar da alıcı ve satıcı arasında razı olmak önemlidir. Bu sebeple hisse senedi fiyatları esnektir. Teklif usulü satışlar gerçekleştirilir. Hatta pazarlık bile yapılabilir. Tezgah üstü piyasalara örnek olarak Tahtakale piyasasını örnek verebiliriz.

Saim Pehlivan

Pamukkale Üniversitesi, Uluslararası Ticaret ve Finansman öğrencisi. Araştırmayı ve yazmayı sever. Bu blog üzerinden araştırdıklarını yazıyor.

İlgili Yazılar

Giffen Malı (Giffen Paradoksu) Nedir?

Giffen Malı (Giffen Paradoksu) Nedir?

Cari Oran Nedir? Nasıl Hesaplanır ve Formülü?

Cari Oran Nedir? Nasıl Hesaplanır ve Formülü?

Ölçek Ekonomisi ve Dışsal Ölçek Ekonomisi Nedir?

Ölçek Ekonomisi ve Dışsal Ölçek Ekonomisi Nedir?

Etkin Piyasalar Nedir?

Etkin Piyasalar Nedir?

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir