Fırsat Maliyeti Nedir?

Bir kararın verilme aşamasında vazgeçilebilecek diğer en iyi alternatif karar bireyin fırsat maliyetini oluşturur.

İnsanlar karar verme aşamasında karşılarında çeşitli seçeneklerle karşılaşır. Bu seçeneklerden en iyisini seçer ve kararını vermiş olur. Böyle bir durum da seçmediği en iyi seçenek ise fırsat maliyetini oluşturur.

İktisat için maliyet kavramı daha geniş perspektif içermektedir. Bir arkadaşınıza gazozun maliyetini sorduğunuz da direk gazozunun satış miktarını söyleyecektir. İktisat açısından ise gazozun maliyeti miktarı ve tercih edebileceğiniz diğer en iyi alternatiftir.

Örnek

Bugün sinemaya gitmekle, bir konferansa gitmek arasında karar vermek üzere olduğunuzu varsayalım. Sinemanın fırsat maliyeti konferans, konferansın fırsat maliyeti ise sinema olmaktadır. (İki seçeneğinde 2 saat sürdüğü varsayımı altında. Eğer zaman farkları varsa bunlar da dahil edilir.)

 

Fırsat maliyeti kavramının en önemli unsurlarından birisi de zaman kavramıdır. İktisat ve fırsat maliyeti açısından zaman en önemli maliyet ve kayıp olarak nitelendirilebilir. Bu sebeple zaman kavramı büyük önem taşır.

Fırsat maliyeti daha detaylandırılabilir. Fazla etmenler işin içine katılabilir.

Daha detaylı bir örnek ile açıklayalım.

Ahmet isminde üniversite çağında bir birey düşünelim. Ahmet 4 yıllık üniversiteye gitmekle çalışmak arasında karar vermek istiyor. Üniversiteye gittiğinde yıllık ortalama gideri 10.000TL olacak ve karşılığında İktisat bölümünü bitirecek. Eğer üniversite yerine çalışmayı tercih ederse yıllık 10.000TL kazanacak.

Böyle bir durum da Ahmet üniversiteyi tercih ettiğini varsayalım. Ahmet 4 yılda 40.000TL üniversite masrafına girmiş bulundu. Bir de eğer çalışsaydı 4 yıl süresinde 40.000TL kazanacaktı ve üniversite gideri ile 40.000TL kazanacağı miktarı topladığımız da 80.000TL yapıyor.

Sonuç olarak Ahmet eğitimi seçtiği aşamada fırsat maliyeti 80.000TL ve bir iş oldu. Bu aşamada zaman kavramının da yer aldığını gözden kaçırmayın.

 

 

“Fırsat Maliyeti Nedir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert