Likidite Nedir? Likiditenin Türleri Nelerdir?

Likidite Nedir?

Likidite genel olarak nakde (paraya) çevrilebilecek varlıkları ifade eder. Çevrilme hızı önemlidir. Daha hızlı nakit olan varlıkların likiditesi yüksektir. Likiditesi en yüksek varlık nakit paradır. Finansal açıdan firmalar için büyük önem taşır. Firmanın herhangi bir durumda nakde çevirebileceği makine, teçhizat, menkul kıymet vb. varlıklarını belirtir. Finansal açıdan firmanın varlıkları en hızlı likidite olma özelliğine göre ayrılır. Ayrım yapılırken likidite özelliği olan varlığın çok fazla değer kaybetmemesi de göz önüne alınır.

Likiditenin Önemi

Firma ve işletmeler faaliyetlerini gerçekleştirmek için sıkça borç almaktadır. İşte bu borç alma aşamasında borç veren kişi ve kurumlar, borç verme hususunda karar almak için ilk olarak güven ve bir nevi garanti duyabilecekleri şartları görmek isterler. Borç verme kavramının çok zor ve sıkıntılı süreç olduğunu kendi özel hayatımızdan da çok rahat anlayabiliriz. İşte bu süreçte borç veren, firma en kötü durumunu dahi yaşıyor olsa, nakde çevirebilecekleri varlıkları çeşitli likidite oranlarıyla incelenmekte ve borç verme konusunda kararlarını kolaylaştırmaktadır. Özellikle bankalar, firmalara ve işletmelere borç verme konusunda büyük oranla likidite yeteneğine göre karar vermektedir. Finansal yönetimde en önemli kavramlardandır.

Likidite varlıkları firmanın yatırımlarını da gösterebilir. Yatırımı çok olan bir firmada az nakit, çok likidite olma özelliği taşıyan varlıklarla karşılaşabilirsiniz. Önemli bir kısımdır.

Likidite Türleri

Likidite kavramı finans açısından iki türe bölünmüştür. Bu iki tür gerçek ve teknik likidite olarak ayrılmaktadır.

Gerçek Likidite: Firmanın boşaltımı ve ya tavsiyesi halinde (işletmenin faaliyetini sona erdirmesi) sahip olduğu tüm borçlarını en hızlı ve kolayca kapatabilecekleri varlıkları ve firmanın yeteneğini ifade eder. Örnek vermek gerekirse, batan bir işletmenin kasasında bulunan nakitten başlayarak makine, teçhizat vb. ürünlerini elinden çıkarmasıyla elde ettiği miktar ile borç aldığı kişi ve kurumlara ödeme yaparak borçlarını sona erdirmesi.

Teknik Likidite: Firmanın vadesi (ödemesi) geldiği anda ödemelerini tekrar nakitten başlayarak ödeyebileceği varlıkları ve ödeme yeteneğini ifade eder.

Araların da ki fark

Gerçek likidite de firmanın boşaltımı, teknik likidite de ise firmanın vadesi gelen borcu göz önüne alınır. Bu iki farklı unsur likidite ayrımını oluşturmaktadır.

Ayrıca likidite olma özelliğine (hızlı nakde çevrilme) üzerinden de ayrım yapılabilir.

Likidite bilançoda yer alan dönen varlıklar içerisinde en kolay nakde çevrilebilecek varlıklardan başlayarak en zor nakde çevrilebilecek varlıklara kadar sıralanır. Bilançoda yer alan nakit en hızlı likidite, stoklar ise likiditesi en düşük varlık olarak nitelendirilmektedir.

Duran varlıklar içerisinde likiditenin oranı, dönen varlıklara göre çok daha düşüktür. Eğer işletme faaliyet içerisinde ise maddi duran varlıkların nakde dönüştürülmesi beklenmez. Ayrıca marka, patent gibi maddi olmayan duran varlıkların likiditeye çevrilme oranı çok zor hesaplanmaktadır. Bu sebeplerden dolayı duran varlıklar gerçek likidite türü devreye girdiği zaman göz önüne alınır.

 

Likidite oranlarının nasıl hesaplandığını öğrenebilmek için Likidite Oranları yazımıza göz atabilirsiniz.

 

Yorum yapın

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert